Amener Resulu Oku
20 Temmuz 2024

Amener Resulu Oku

Amener Resulu

Amener-Resulu Ayetleri ve Meali

Amener-Resulu, Bakara Suresi'nin 285 ve 286. ayetleridir. Bu mübarek ayetler, Müslümanların iman esaslarını ve Allah'ın adaletini özetleyen bir dua niteliğindedir.

Amener-Resulu Ayetleri

Amene'r-resulu bima unzile ileyhi mir rabbihi vel mu'minun. Kullun amene billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rusulih. La nüferriku beyne ehadim mir rusulih ve kalu semi'na ve ata'na gufraneke Rabbena ve ileykel'masir. La yükellifullahu nefsen illa vus'aha. Leha ma kesebet ve aleyha ma kesebet. Rabbena la tu'ahizna innesina ev ahta'na. Rabbena ve la tahmil aleyna isran kema hameltehu ale'llezine min kablina. Rabbena vela tuhammilna ma la takatelena bih. Va'fu anna, vagfir lena, verhamna, ente Mevlana fensurna ale'l kavmi'l kafirin.

Amener-Resulu Meali

Rahman ve Rahim olan Allah'ın Adıyla;

Peygamber, kendisine Rabbinden indirilene iman etti. Müminler de Allah'a, meleklerine, kitaplarına ve peygamberlerine iman ettiler. "Biz peygamberlerden hiçbirini diğerinden ayırmayız" dediler. Ve şöyle dediler: "İşittik ve itaat ettik; bağışlamanı dileriz ey Rabbimiz, dönüşümüz sanadır." Allah, hiçbir kimseye gücünün yettiğinden fazlasını yüklemez. Herkesin kazandığı iyilik kendi lehine, yaptığı kötülük de kendi aleyhinedir. "Ey Rabbimiz, unutursak veya yanılırsak bizi sorumlu tutma. Ey Rabbimiz, bize bizden öncekilere yüklediğin gibi ağır yük yükleme. Ey Rabbimiz, bize gücümüzün yetmediği şeyi yükleme. Bizi affet, bağışla ve bize merhamet et. Sen bizim mevlamızsın, kafirlere karşı bize yardım et" dediler.

Amener-Resulu'nun Fazileti

Amener-Resulu ayetlerini okumak, birçok fazilete sahip olup, manevi huzur ve güven sağlar. Bu ayetleri okuyan kimse, gece boyunca şeytanın şerrinden korunur ve muradına erer.

Resulullah’ın (SAV) Amener-Resulu Hakkındaki Hadisleri

Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ cennetin hazinelerinden olan Amener-Resulu ve Ayetel Kürsi'yi bana indirdi. Allah, mahlukatı yaratmadan 2000 yıl önce bu iki ayeti kudret eli ile yazdı. Her kim yatsı namazından sonra bu iki ayeti okursa, gece ibadetinden ona kâfi gelir."

Yine Resulullah (SAV) şöyle buyurmuştur: "Allah-u Teâlâ, Bakara Suresi'ni iki ayetle sona erdirdi ki, bunları bana arşın altındaki bir hazineden verdi. Bunları öğreniniz, kadınlarınıza ve çocuklarınıza öğretiniz. Çünkü bunlar hem salattır, hem duadır, hem de Kur'an'dır."

Peygamber Efendimizin Vasiyeti

Peygamber Efendimiz (SAV) şöyle buyurmuştur: "Benim üzerim toprakla kapatılınca Fatiha ve Amener-Resulu surelerini okuyun."

Hz. Ömer ve Hz. Ali’den rivayet edilmiştir ki, her biri: "Aklı başında bir adam görmezdim ki, Bakara Suresi'nin sonundaki bu ayetleri okumadan uyusun." demişlerdir.

Abdullah İbni Mes'ud’un Rivayeti

Abdullah İbni Mes'ud şöyle buyurdu: "Resulullah Efendimize Miraç’ta üç hususi şey verildi:

  • Beş vakit namaz.
  • Amener-Resulu.
  • Ümmetinden Allah'a hiçbir şeyi ortak koşmadan ölenlerin günahlarına şefaat etme.

Allame Bedrettin Ayni’nin Sözü

Allame Bedrettin Ayni şöyle buyurdu: "Amener-Resulu'yu okuyanlar için bu ayetler gece ibadet, vird ve zikir yerine geçer. Sevap ve fazilet olarak yeter. O gece, olması muhtemel afetlerden, şeytanın, cinlerin ve insanların kötülüğünden korur."

Ebu Meysere'den gelen bir rivayete göre: "Cibril, Hz. Peygamber'e Bakara Suresi'nin sonunda 'Amin' demeyi telkin etti."

İbni Abidin’in Tavsiyesi

İbni Abidin şöyle buyurdu: "Cenazeyi defnettikten sonra, yanına oturup ya da çömelip, sessiz bir şekilde Bakara Suresi'nin başını ve sonunu okumak, ölü için dua ve istiğfar etmek müstehaptır."

Ukbe bin Amir’in Öğüdü

Ukbe bin Amir şöyle buyurmuştur: "Bakara Suresi'nin sonundaki iki ayeti 'Amener-Resulu'yu' başından başlayarak sonuna dek sık sık okuyunuz. Çünkü Allah-u Teâlâ, onlarla Resulullah (SAV)'ı mümtaz kılmıştır."

Cenab-ı Allah, biz kullarını da daima bu duaların manalarını duyan, anlayan ve gereğini yerine getirerek, vaad ettiği icabetinin feyzinden büyük nasiplerle pay alan kullarından eylesin. Amin.

Sizden Gelen Sorular / Yorumlar

soru

büşra kızılelma

30 Nisan 2024 Salı

süper yazmışsınız elinize sağlık

Cevap yaz
1. Cevap
cevap

Admin

Teşekkür ederim Büşra Hanım, beğenmenize çok sevindim! Daha fazla katkıda bulunabileceğim bir konu olursa lütfen belirtin.

2. Cevap
cevap

Berat

Ez bereketi çok zor arapça olanı hiç ezberliyemiyom

Soru Sor / Yorum Yap

şifre

Çok Okunanlar

Ayetel Kürsi

Ayetel Kürsi

Haber Bülteni

Popüler İçerik

Ayetel Kürsinin İnişi

Ayetel Kürsinin İnişi

Ayetel Kürsi Oku

Ayetel Kürsi Oku

Amener Resulu Oku

Amener Resulu Oku

Ayetel Kürsi Ahmet El Acemi

Ayetel Kürsi Ahmet El Acemi

Ayetel Kürsi Kaç Ayet

Ayetel Kürsi Kaç Ayet